Pružimo ruku, pružimo priliku (prezentacija)
Učenici s posebnim potrebama u redovitom razredu osnovne škole danas su normalna pojava. U školama učitelji najbolje znaju koliko učenika ima teškoće u svladavanju gradiva i upravo zbog toga nije rijetka pojava da su učitelji pravi virtuozi u metodičkom razlaganju neke nastavne cjeline. Kako uključiti djecu s posebnim potrebama u redovnu školu je pitanje oko kojeg su se sučeljavala stajališta raznih stručnjaka u Hrvatskoj zadnjih 20 godina.
Utvrdili su da bez dodatne stručne pomoći učeniku i prilagodbe programa prema njihovim sposobnostima nije moguće zadovoljavajuće uključivanje u redoviti razred. Većina škola u Hrvatskoj ima nedostatak stručno – razvojne službe što znači da ne može zadovoljiti posebne potrebe svojih različitih učenika dodatnim edukacijsko – rehabilitacijskim radom tako da teret odgovornosti za uspjeh integracije je prvenstveno na učiteljima, u čijim su razredima djeca s posebnim potrebama.
Da bi se učitelj mogao kompetentno nositi s odgovornom ulogom on sam mora biti spreman je preuzeti tj. imati pozitivan stav prema uključivanju djece s posebnim potrebama. Također pozitivan stav treba imati ravnatelj i pedagog škole. Svaki učitelj koji radi s učenicima s teškoćama u razvoju trebao bi imati na umu:
- da djeca s teškoćama brzo uče živjeti u skladu sa svojom prirodom,
- da ne smije improvizirati (obratiti se stručnjaku za pomoć),
- treba osigurati uvjete rada, metode, sredstva pomoću kojih će učenik naučiti svladati teškoće,
- treba adekvatno vrednovati njegove rezultate kao i njegov trud,
- zahtijevati od učenika da mu pomognu,
- treba ga poticati na rad pogotovo pohvaliti za svaki pokušaj da nešto napravi sam,
- treba češće provjeravati njegovo znanje (ispitati manji opseg gradiva).
Među učenicima s posebnim potrebama su i djeca koja boluju od cerebralne paralize. Potrebe takve djece uvjetovane su razvojnim specifičnostima u području motorike, perceptivnih sposobnosti, razini intelektualnoga i emotivnog razvoja, mogućnostima govorne komunikacije vidnim i slušnim specifičnostima, rasponu pažnje i dr.