Izložba novca (Matematika)
2. razred
Cilj nastavne jedinice
- upoznati hrvatski novac – kovanice (lipa i kuna) i novčanice (kuna)
- upoznati i cijeniti vrijednost novca
- usporediti količinu i vrijednost novca
- rastaviti novac na manje novčane jedinice
- opisati kovanice i novčanice
- zaključiti koliko kuna ima lipa
- zapamtiti kratice, kn i lp, za pisanje hrvatskog novca
Ključni pojmovi
- jedinice za novac, novčanica, kovanica
Novac
Novac je sredstvo plaćanja za stvari koje želimo kupiti. Postoji u obliku metala, papira i bankovnog računa. Novac je svojevrsna roba za koju se može kupiti svaka druga roba. Najpoznatiji oblik novca su kovanice i papirnate novčanice, poznate i kao gotovina.
Najstariji do sada poznati zapisi o novcu jesu oni iz Mezapotamije prije nekih 4500 godina. Plaćalo se utezima od srebra. Nakon toga se takav način plaćanja primjenjivao širom svijeta.
Hrvatski novac
Na Dan državnosti, 30. svibnja 1994. godine, uvedena je kuna kao novčana jedinica Republike Hrvatske, s podjelom na 100 lipa. Kratica za kunu je kn u platnom prometu u Hrvatskoj, a za lipu je lp.
Jedinice za novac
- 1 kuna = 1 kn
- 1 lipa = 1 lp
- 1 kn = 100 lp
Novčanice
Kovanice je dizajnirao hrvatski umjetnik Kuzma Kovačić, a novčanice Miroslav Šutej i dr. Vilko Žiljak.
- 10 kn – lice: portret Jurja Dobrile; naličje: Arena u Puli, tlocrt gradića Motovuna u Istri
- 20 kn – lice: portret Josipa Jelačića; naličje: dvorac grofa Eltza u Vukovaru, motiv Vučedolske golubice
- 50 kn – lice: portret Ivana Gundulića; naličje: starogradska jezgra Dubrovnika, pročelje Kneževa dvora
- 100 kn – lice: portret Ivana Mažuranića, fragment Bašćanske ploče; naličje: katedrala sv. Vida u Rijeci, tlocrt katedrale sv. Vida
Aktivnost na satu Matematike
Pri obradi nastavnih sadržaja vezanih uz Jedinice za novac (Matematika), učenici su spontano donosili kovanice iz europskih zemalja koje se više ne koriste. Učiteljica im je donijela kovanice iz Velike Britanije i zajednički su se dogovorili o postavljanu izložbe. Učenici su kod kuće u parovima nacrtali zastave uz pripadajući novac, a na jednom satu dodatne nastave Matematike; uz učiteljičine minimalne intervencije postavili su izložbu na dvije školske klupe. Jedan učenik je donio novčanicu iz Austro-Ugarske iz 1917. god. To je bila "zvijezda" izložbe, pa su učenici izračunali starost novčanice. Pozvali su učenike trećeg i četvrtog razreda u posjet. Zainteresirano su je pogledali i pozitivno komentirali.