Internet i dijete
Internet je medij koji se neslućenom brzinom uvlači u naše živote, naše domove, naše radno mjesto, naše slobodno vrijeme. O sveprisutnosti interneta slikovito govori naziv net generacija, kojim pojedini autori imenuju generaciju djece rođene u razdoblju od 1977. do 1997. godine koja je odrastala okružena računalima, video-igrama i internetom.
Internet djeci, ali i odraslima, pruža neslućene mogućnosti pristupa informacija, stjecanje novih znanja, doznavanje najnovijih vijesti, razvijanje znatiželje i kreativnosti ili pak jednostavno komuniciranje s vršnjacima. Internet postaje nezamjenjiv na području obrazovanja, zabave i komunikacije.
Pored mnoštva prednosti, internet predstavlja i moguću opasnost za dijete. Nisu svi korisnici interneta benevolentni. Neki korisnici interneta imaju za cilj povrijediti druge osobe. Tada govorimo o nasilju preko interneta, cyberbullying.
Roditelji trebaju poznavati funkcioniranje interneta, moguće rizike njegovoga korištenja za dijete, na koji način možemo te rizike smanjiti na najmanju moguću mjeru.
Dr. sc. Gordana Buljan Flander u svojoj knjizi „Nasilje preko interneta", roditeljima daje niz korisnih savjeta kako koristiti internet:
- vodite računa o vremenu koje vaše dijete provede pred računalom,
- ograničite vrijeme korištenja računala na jedan do dva sata dnevno (zavisno o djetetovom uzrastu),
- računalo držite u dnevnoj sobi kako biste mogli nadgledati djecu dok su na internetu,
- potičite korištenje računala i interneta kao sredstva za učenje, a ne samo zabave,
- razgovarajte s djetetom o mogućim opasnostima interneta. Upozorite ga da ne daje osobne podatke i fotografije na internet. Neka ne dogovara susrete s osobama koje je upoznalo putem interneta.
Naučite vaše dijete kako iskoristiti sve blagodati koje nam pruža internet.