EasyBlog

This is some blog description about this site

  • Home
    Home This is where you can find all the blog posts throughout the site.
  • Categories
    Categories Displays a list of categories from this blog.
  • Tags
    Tags Displays a list of tags that have been used in the blog.
  • Bloggers
    Bloggers Search for your favorite blogger from this site.
  • Team Blogs
    Team Blogs Find your favorite team blogs here.
  • Login
    Login Login form

Posted by on in Tehnologija u obrazovanju

Nekako svake jeseni iste poteškoće: previše obaveza, premalo vremena za bavljenje poslovima koje volim i u kojima uživam, a koji su, slučajno :) povezani s poslom koji profesionalno obavljam.

Zamjeram si ponajviše neaktivnost pisanja edubloga... Ali nije tako crno... U ovih dva mjeseca kako smo počeli s obvezama i pripremama za novu školsku godinu i njezina trajanja prikupila sam sadržaja za puuuuno edublogova. Poveznica: tehnologija u obrazovanju; njezina primjena i upotreba, kao novih metoda rada, novih alata, novih mogućnosti, novih obrazovnih situacija; Europska i međunarodna suradnja....

Stoga, počinjem, kronološkim redoslijedom.

Hits: 3151
0

NE!

Na zao je glas došao zbog upotrebe neukih i nedovoljno upućenih i s pravilima društvenih mreža upoznatih korisnika.

FB i obrazovanje, moguće, ostvarivo, realno i poželjno. Svaka je društvena mreža napravljena u dobroj vjeri, isključena su nepoželjna ponašanja, nisu podržana bilo kakva ugrožavanja. Propustili smo nekoliko generacija podučiti pravilnoj i odgovornoj upotrebi društvenih medija, u kojima prednjače društvene mreže. Teško moguće ispraviti taj propust, ali možemo odgajati i obrazovati nove generacije za odgovornu i svrsishodnu upotrebu društvenih medija.

Ne volim kad mi dijelom nadređeni spočitavaju moje naglašavanje odgojne komponente osnovne škole, s naglaskom primarnog obrazovanja. Škola jest odgojna i obrazovna ustanova, po svojem temeljnom određenju, pa nam je zadaća djelovati odgojno i obrazovno, tim redom. Vjerojatno je i prije, u vremenu donošenja ovog, još uvijek važećeg pojašnjenja i objašnjenja (definicije) osnovne škole, primarno bilo odgojno djelovanje po(d)učavatelja prema svojim učenicima. Mislim kako se niti danas nije situacija bitno promijenila, drugačije su okolnosti, ali nam je cilj isti.

I ne volim jer nije profesionalno kad pojedini misle kako su društveni mediji sinonim za društvene mreže.

Društveni su nam mediji u svemu promijenili ustaljene navike. Nekome su te promjene bile bezbolne, dobrodošle, poželjne; netko se prilagođava na njih svjestan njihove neminovnosti, netko bi želio biti "prijatelj" s njima, ali...; a neki ništa od svega ne žele, osim staus quo. Ne mogu si pomoći, ali su mi posljednji uvijek bili u interesnoj zoni. Možem(o) započeti novi tematski blog o istima ;)

FB, poštivanje pravila društvene mreže, PRVI i OSNOVNI zahtjev sigurnog i odgovornog korištenja društvenih mreža. Primarna je uloga roditelja. Nakon toga će se pojaviti autoritarna učiteljica primarnog obrazovanja koja će preispitati svoje učenike (i njihove roditelje) jesu li postupili protivno pravilima društvene mreže. Nema sankcija osim moguće prijave osnivaču ili ignoriranja, blokiranja zahtjeva za prijateljstvom takve osobe, koja najčešće u vrlo kratkom roku želi privući i steći što veći broj prijatelja. Postupanje po uputama u startu će eliminirati neke od potencijalnih lažnih korisnika.

Dakako da ništa od navedenog nije dovoljno, ako izostane suradnja roditelja i podrška u našim pokušajima. Ali ako i jednog učenika i njegovog roditelja time podučimo odgovornom ponašanju na društvenim mrežama uspjeli smo!!! A postići ćemo i više, samo se trebamo i MORAMO uključiti u taj proces, koji je važniji od uvođenja informatike u 1. razred osnovne škole. Ne treba nam novi predmet o sigurnom i odgovornom ponašanju i upotrebi društvenih medija. Potrebna je sustavna i svakodnevna poduka učenika (istovremeno i mnogih njihovih učitelja) o obrazovnim mogućnostima društvenih medija u obrazovanju.

Promjene ne idu "preko noći". Tako se nisu niti zbile.

Srećom poznajem prekrasne ljude, drage kolegice i kolege, koji su svoje znanje o društvenim medijima pjesnički rečeno pretočili u svoje učenike i svoj profesionalni rad, te društvene medije svakodnevno koriste u radu. Ti su mi dragi ljudi uzor i podrška.

 

Do sljedećeg nastavka ovdje pročitajte dvanaest dobrih primjera upotrebe FB u obrazovanju.

 

Hits: 2672

31. svibnja 2012. u organizaciji CARNet-a i povodom obljetnice desete godine CARNetove E-learning akademije održan je okrugli stol "Institucionalne politike obrazovnih ustanova u Hrvatskoj o korištenju društvenih medija u obrazovanju".

Moderatorica panel rasprave je bila Lidija Kralj, prof., voditeljica projekta "Sigurniji internet za djecu i mlade", 
a uvodničari: 
Vinko Filipović, prof., ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje;
Danijel Artenjak, mag. oec., Social Media Manager, iStudio, Zagreb;
Fredi Glavan, prof., ravnatelj Osnovne škole Rikard Katalinić Jeretov, Opatija;
mr. Nataša Ljubić Klemše, učiteljica savjetnica, I. osnovna škola Bjelovar;
dr.sc. Ivica Botički, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb;
Martina Zelenka, Agencija za zaštitu osobnih podataka;

Iako su društveni mediji sveuprisutni u svim aspektima funkcioniranja modernog društva, hrvatske obrazovne ustanove još uvijek i najčešće nemaju službeni institucionalni stav o njihovom korištenju u nastavi.
Unatoč tome, društveni se mediji koriste u obrazovnom kontekstu na ustanovama od osnovnog do visokoškolskog obrazovanja, a obrazovni stručnjaci koji se odluče na takve metode i alate, njihovo korištenje reguliraju uglavnom od slučaja do slučaja.
S ciljem da podigne svijest o potrebi sustavnog promišljanja i reguliranja korištenja društvenih medija u obrazovnom kontekstu, CARNet je organizirao okrugli stol pod naslovom „Institucionalne politike obrazovnih ustanova u Hrvatskoj o korištenju društvenih medija u obrazovanju“.
Na ovo iznimno važno događanje pozvana sam i ja. Raspravljalo se o primjerima korištenja društvenih medija; prevenciji, edukaciji i zaštiti te o kodeksima, smjernicama ili pravilima prihvatljivog korištenja društvenih medija, Interneta i mobilnih tehnologija.

Moj je stav prema upotrebi i primjeni društvenih medija u obrazovanju pozitivan. Smatram da je naša zadaća podučiti učenike prvenstveno sigurnosti upotrebe društvenih medija. Trebamo ih podučiti kako odgovorno koristiti prednosti novih tehnologija. Trebamo podupirati svaku dobru i pozitivnu inicijativu za upotrebom društvenih medija, koji nisu samo društvene mreže u kojima prednjači Facebook, koji je zbog neznanja većine korisnika ozloglašen. Tehnologija je sama po sebi neutralna. Društveni su mediji stvoreni za upotrebu u dobroj vjeri. Neznanje korisnika i zloupotreba mogućnosti, bez kontrole odraslih, dovela je do otpora i negativnog stava mnogih prema društvenim medijima u obrazovanju. Samo educirani i za nove tehnologije spremni obrazovni stručnjaci mogu unaprijediti obrazovanje njihovom upotrebom i primjenom!

Publika je tijekom razgovora mogla postavljati pitanja i glasati o postavljhenima, bilo da je sudjelovala izravno u raspravi ili putem Twittera #DMpanel.

Cjelokupni je razgovor dostupan putem poveznice: http://mod.carnet.hr/index.php?q=watch&;id=1845.

CARNet 31.5.2012.

 

Hits: 3116

31. svibnja 2012. godine CARNet organizira okrugli stol o korištenju društvenih medija u nastavi i obrazovanju.

 okrugli stol

Iako hrvatske obrazovne ustanove još uvijek nemaju službeni institucionalni stav o tome, društveni mediji u obrazovnom kontekstu koriste se u ustanovama od osnovnog do visokog obrazovanja. Obrazovni stručnjaci koji ih koriste takve metode i alate u mnogome obogaćuju natsavu i nastavni proces, iako njihovo korištenje reguliraju od slučaja do slučaja.

S ciljem podizanja svijesti o potrebi sustavnog promišljanja i reguliranja korištenja društvenih medija u obrazovanju na oruglom stolu raspravljat će se kako upotrebu društvenih medija iskoristiti za inoviranje u nastavi i poticanje učenja, ali i kako pri tome učenike i sve korisnike pravilno zaštititi.

Moderatorica okruglog stola je Lidija Kralj, prof., a uvodničari:

- Vinko Filipović, prof., ravnatelj AZOO

- Danijel Artenjak, mag. oec., Social Media Manager, iStudio Zagreb

- Fredi Glavan, prof., ravnatelj OŠ R. Katalinić Jeretov, Opatija

- mr. sc. Nataša Ljubić Klemše, učiteljica savjetnica, I. OŠ Bjelovar

- dr.sc. Ivica Botički, FER Zagreb

- Martina Zelenka, AZOP

 

Raspravu je moguće pratiti putem internetskog prijenosa na adresi: http://mod.carnet.hr/index.php?q=watch&;id=1824

i na Twiteru #DMpanel

 

Detaljnije na poveznici http://www.carnet.hr/ela/jubilarne_aktivnosti/okrugli_stol

 

Izvješće slijedi...

Hits: 2594
0

Prednosti novih tehnologija treba iskoristiti i u nastavnom procesu primijeniti što je više moguće.

Kao takve, nove tehnologije treba koristiti i upotrebljavati kao nove metode učenja i poučavanja. Jedan od načina je organiziranje i provođenje videokonferencija. S obzirom da svi nemamo niti ćemo u dogledno vrijeme imati profesionalne videokonferencijske uređaje treba koristiti alate Weba 2.0, u ovom slučaju Skype kao konferencijski alat.

Preduvjeti za provođenje videokonferencije su posjedovanje računala s Internetom (stabilna i brza internetska veza), web kamera, računalni mikrofon (kako bi se izbjegla mikrofonija), na računalo postavljen program Skype (s korisničkim imenom učiteljice ili učitelja) i škola, razred, s kojim će biti ostvarena ovakva virtualna suradnja. Preporučljivo je upotrijebiti i projektor kako bi svi učenici na platnu ili ploči mogli pratiti razgovor.

I najvažnije, dobra volja za suradnju :-)

Kao i u svakom radu potrebna je temeljita priprema. Prije svega odabir teme koja treba biti zajednička i bliska svim sudionicima konferencije. Zato je vrlo dobro organizirati videokonferenciju između učenika istog ili bliskog razreda.

Od velike je pomoći moja profesionalna mreža (PLN - Personal Learning Network) i poznanstvo s profesoricom ogulinske gimnazije Marijanom Smolčec, zaljubljenicom u videokonferencije i organizatoricom velikih internacionalnih videokonferencijskih evenata. Pomogla nam je povezati se s s učenicima 2. razreda OŠ Ivane Brlić-Mažuranić iz Ogulina, PŠ Kučinići i njihovom učiteljicom Ivankom Kirasić.

Tema videokonferencije bila je zavičaj. Učenici 2. razreda nama su predstavili svoj brdoviti zavičaj i njegove posebnosti te nas upoznali s najvećom hrvatskom spisateljicom Ivanom Brlić-Mažuranić koja je rođena u Ogulinu. Ispričali su nam kako je organiziran Ogulinski festival bajki, dani čarolije i popratna događanja na koje su nas i pozvali.

Moji učenici 1. razreda njima smo pričali o našem nizinsko-brežuljkastom zavičaju, prepoznatljivosti našeg grada Bjelovara te posebnostima naše I. osnovne škole Bjelovar. Pozvali smo učenike 2. razreda PŠ Kučinići i njihovu učiteljicu da doputuju do nas i s nama posjete Lovrakov centar u Velikom Grđevcu, posvećen velikanu hrvatske dječje književnosti Mati Lovraku.

U tridesetminutnom razgovoru učenici su se međusobno predstavili i upoznali, pričali, pjevali zajedno i samostalno pjesme te dogovorili daljnju suradnju dopisivanjem i pisanjem stvarnih razglednica i pisama, organiziranjem sljedećih videokonferencija te virtualnu putem zajedničke wiki stranice.

Ovo novo iskustvo u provođenju i organiziranju ovakve zajedničke aktivnosti za preporučiti je svima. Na društvenoj mreži FB postoji i grupa Videoconferencies čiji je cilj okupiti istomišljenike, potaknuti na suradnju druge zainteresirane i omogućiti lakše pronalaženje partnerskih škola, odnosno razreda. 

Video call snapshot 2   DSC02570a

 DSC02579a    Picture of me 1

Hits: 3136